Pracovní pohodě by pomohla delší dovolená i příspěvek od zaměstnavatele, v létě by Češi uvítali i větší volnost

5. 8. 2019 Tisková zpráva

Určitou nepohodu v práci pociťuje přes 90 % Čechů. Na vině je zejména dlouhodobá rekordní zaměstnanost, díky které jsou zaměstnanci často ve stresu. Delší dovolená by přispěla k větší pracovní pohodě více než třetině zaměstnanců, necelé čtvrtině by pak pomohl také příspěvek na dovolenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika mezi více než 525 respondenty.

 

Nejen peníze dělají pohodu

Dlouhodobé přetěžování a stres vedoucí k únavě a napětí na pracovišti, který nyní zažívá většina zaměstnanců, jsou hlavními důsledky rekordní zaměstnanosti, která panuje v České republice. Jen 7 % Čechů je se současným stavem v práci plně spokojeno a nic jim neschází, ostatní pociťují určitou nepohodu. Dvě třetiny z nich by se cítily v práci komfortněji, kdyby dostávaly od zaměstnavatele více peněz.

 

V létě pomůže delší dovolená

Na pohodu v práci ale zdaleka nemají vliv jen peníze. 34 % dotázaných by pomohla také delší dovolená. Ta jde ovšem ruku v ruce s vyššími finančními náklady. Proto není divu, že 24 % respondentů by se rovněž cítilo komfortněji, kdyby od zaměstnavatele dostávalo i příspěvek na dovolenou. „Aby mohla dovolená jako nástroj k regeneraci plnit svůj účel, měli by zaměstnavatelé vedle délky dovolené myslet také na kvalitu trávení volného času a podporovat její zvyšování,“ říká Petra Prchlíková, ředitelka obchodu společnosti Up Česká republika.

 

Volnější letní režim

Zaměstnanci by ale evidentně během léta uvítali možnost trávit méně času na svých pracovištích i mimo dovolené. Více než pětině respondentů by k větší pohodě v práci přispěla kratší pracovní doba. Mezi mladými lidmi okolo 30 let to stejně vnímá dokonce více než třetina zaměstnaných lidí. 15 % respondentů zase uvádí, že by jim během léta pomohla možnost pracovat z domova.

 

„Zejména v létě hrozí přetěžování těm zaměstnancům, kteří přebírají práci za své kolegy na dovolené. Proto by zaměstnavatelé měli na léto naplánovat co nejméně aktivit a pokusit se zajistit prostor k odpočinku i těm, kteří na dovolenou neodjedou,“ vysvětluje Prchlíková a dodává: „Právě léto je proto ideální období pro práci s benefity, jako jsou flexibilní pracovní úvazky či práce z dálky.“

 

Pauza na oběd pročistí mysl

Průzkum také potvrdil, že na pracovní pohodu zaměstnanců má vliv i jejich stravování. Více než pětina Čechů uvedla, že by jim k větší pohodě v práci pomohlo navýšení současné hodnoty stravenek, případně jejich samotné zavedení.

 

Přestože nominální hodnota stravenek poskytovaná zaměstnavateli každoročně roste, ne vždy pokryje běžný oběd v rámci poledního menu. „Tento aspekt by zaměstnavatelé neměli podceňovat. Obědová pauza s možností najíst se mimo pracoviště je drobným únikem, který má však velké pozitivní dopady na pročištění mysli a další pracovní výkon zaměstnanců,“ dodává Petra Prchlíková z Up Česká republika.