Změnu pracovního režimu by uvítalo 7 z 10 zaměstnanců, hybridní práce je lákavější než neomezená dovolená

Tiskové zprávy

Předpokládaná doba čtení: 3 minuty

Stávající pracovní režim vyhovuje pouze 31 % zaměstnanců napříč Českem. Ostatní by chtěli udělat v současných podmínkách změny. Největší zájem mají zaměstnanci o možnost libovolně kombinovat práci z domova a na pracovišti. Lákavá je také neomezená dovolená a volný začátek i konec pracovní doby. Téměř 2/3 zaměstnanců přitom dnes mají začátek i konec pracovní doby pevně daný. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.

Nejnovější Barometr zaměstnanců potvrzuje, že zájem o práci z domova neupadá. Spíše než čistý home office je ale pro zaměstnance lákavý tzv. hybridní režim, ve kterém mohou dle potřeby střídat práci z domova a na pracovišti. Jde o vůbec nejčastěji zmiňovanou změnu, kterou by zaměstnanci chtěli udělat ve svém pracovním režimu. Stála by o ni čtvrtina respondentů, vůbec nejžádanější je mezi zaměstnanci z generace Y, tzv. mileniály.

Práce z domova je zároveň jednou z hlavních oblastí, které se od 1. října dotýkají změny vycházející z novely zákoníku práce. „Úpravu práce na dálku vítáme, protože stále přibývají firmy, které s hybridním pracovním režimem začínají a nemají s ním zkušenosti. Vedle hrazení nákladů na home office budou ale muset řešit větší problémy, jako je komunikace a zapojení zaměstnanců, kteří pracují hybridně,“ popisuje Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která vyvíjí HR platformy pro motivaci zaměstnanců.

Dovolená s velkým D

Hybridní práce je pro zaměstnance dokonce preferovanější změnou než velmi atraktivní benefit neomezené dovolené. I v Česku už některé firmy tento režim úspěšně zavedly, přestože ho zdaleka nelze uplatnit všude a nese s sebou řadu úskalí. Mezi zaměstnanci by o tuto změnu pracovního režimu stálo 21 % dotázaných. „Jednoznačně nejvíce mají o neomezenou dovolenou zájem zaměstnanci nejmladší generace Z, lze proto očekávat, že obliba tohoto režimu do budoucna poroste,“ předpovídá Nicoletti.   

Práce od do – nutnost, nebo přežitek?

Prakticky stejně žádoucí je mezi zaměstnanci rozvolnění pracovní doby, o které by také stála více než pětina zaměstnanců. Zcela volný začátek a konec pracovní doby, stejně jako přestávky nebo pauzy na oběd, má dnes reálně jen 5 % zaměstnanců. Naopak téměř 2/3 mají pevně stanovený začátek i konec pracovní doby. Zhruba polovina z nich má i striktně nařízené přestávky a pauzy na oběd.

Některé profese to pochopitelně vyžadují a jinak to zařídit nelze, rozhodně to ale podle výsledků Barometru neplatí všude. 40 % zaměstnanců je přesvědčeno, že pevná pravidla nevycházejí z povahy jejich práce, ale spíše z firemních zvyklostí a vnitřních nařízení, která by se měla změnit. Nejsilněji je o tom přesvědčena nastupující generace zaměstnanců.

Příčinou zastaralého pracovního režimu, který dnes již zaměstnancům nevyhovuje, je přitom často pouhý nedostatek informací. „Firmy a HR oddělení se dosud zjišťováním názorů svých lidí nezabývaly příliš metodicky. Často z důvodu organizační náročnosti, složitého vyhodnocování nebo kvůli absenci vhodných digitálních nástrojů. Právě na popud firem jsme proto v rámci platformy Můj Up nedávno vyvinuli nové moduly k online měření spokojenosti zaměstnanců, které může dát vedení firmy potřebný impuls ke změně například v oblasti pracovní doby,“ říká Nicoletti.

O něco méně žádanou změnou pracovního režimu je kratší pracovní doba nebo kratší, například čtyřdenní pracovní týden. O takovou změnu pracovního režimu by stálo 18 % zaměstnanců. O volnější režim přestávek a pauz na oběd by mělo zájem 13 % zaměstnanců.  

TZ hybrid
 
Graf č. 1: Jaký pracovní režim nejpřesněji odpovídá podmínkám, ve kterých aktuálně pracujete?
Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…