Zaměstnanci šetří, škrtají kulturu i dovolenou

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 4 minuty

K výrazným úsporám už v současnosti přistoupilo 74 procent zaměstnanců. Zaměstnanci šetří nejčastěji na kultuře, večerních nebo víkendových jídlech v restauracích a na dovolené. Ale také na koníčcích a sportech. Úspory se podepisují na zhoršení psychické a fyzické kondice, zdražování je velký zdroj stresu. Vyplývá to tak z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká Republika.

zaměstnanci šetří

Pokles kupní síly a zhoršený ekonomický vývoj už přiměl výrazně snížit nebo omezit výdaje ¾ zaměstnanců. Žádnou změnu zatím neudělalo 23 % lidí a pouze 3 % své výdaje navýšilo. Nejvíce lidí škrtá kulturu, večerní a víkendové stravování v restauracích a dovolenou. Dále také omezují nákupy kvalitnějších potravin či služeb a výrazně šetří i na koníčcích, sportu nebo zdraví.   

Škrty, zdraví a stres

Úsporná opatření se už odrážejí i na psychické a fyzické kondici zaměstnanců. Zhoršení v jedné či obou oblastech potvrzuje vlivem omezení výdajů už 52 % zaměstnanců a dalších 22 % z toho má obavy.

Průzkumy Up Česká republika ukazují, že firmy o této situaci svých zaměstnanců dobře ví. Růst životních nákladů v porovnání se mzdou, nedostatek financí a rostoucí únavu považují aktuálně za nejproblematičtější témata a plánují v těchto směrech své zaměstnance cíleně podpořit.

Právě celková únava je nejčastějším důsledkem stresu, který pociťují v souvislosti s nejistotou posledních měsíců v určité míře ¾ zaměstnanců. Za vše může především zdražování potravin, strach z budoucnosti, nemožnost tvorby rezerv a ekonomická krize obecně. Stres se u zaměstnanců podepisuje i na kvalitě spánku a horší náladě.

Většině lidí se naštěstí zatím daří se stresem bojovat. Za nejúčinnější způsob považují zaměstnanci fyzickou aktivitu v podobě manuální práce či sportu, koníčky a setkávání s přáteli. Paradoxně ale na těchto aktivitách musí zaměstnanci nyní nejvíce šetřit. Krátkodobě je to pochopitelné, z dlouhodobého hlediska to ale znamená jen další zhoršování psychické i fyzické kondice.

Firmy mohou pomoct volnočasovými benefity

Data ukazují, že i proto plánuje většina firem letos minimálně pokračovat či ještě zintenzivnit cílenou podporu zaměstnanců v oblastech fyzického zdraví, vzdělávání nebo kulturního vyžití. Často k tomu využívají volnočasové benefity, které v loňském roce zaznamenaly rekordní nárůst a dnes je zaměstnancům poskytuje až 90 % firem!

Většina zaměstnavatelů není schopna zcela kompenzovat rostoucí ceny a klesající kupní sílu svých pracovníků. Již nyní jim ale díky benefitům hodně pomáhají právě v těch oblastech, kde zaměstnanci museli ve svých rodinných rozpočtech nejvíc škrtat, což jsou např. koníčky a volnočasové aktivity.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…