5 tipů, jak okamžitě přilepšit zaměstnancům „ždímaným“ inflací

Novinky

Řekněme si to rovnou a bez obalu: Očekávání mnohých zaměstnanců, že jim zaměstnavatel navýší mzdu tak, aby pokryla inflaci, je z říše snů. A z hlediska ekonomie cesta do pekel. Zaměstnavatelé však mají už teď v ruce pár trumfů, jak svým lidem účinně pomoci. Bez administrativní zátěže, bez astronomických nákladů – zato ale doslova „přes noc“ a s vyšší daňovou úlevou. Pojďme se mrknout, o co jde.

Chudneme. Jak na to reagují zaměstnavatelé?

Naprosto chápeme, že zaměstnanci od svých zaměstnavatelů očekávají nějakou formu pomoci – podle údajů ČSÚ reálná mzda klesla meziročně o téměř 10 %. Češi tak zchudli nejvíce od roku 1993. Většina zaměstnavatelů v téhle situaci… nedělá nic. V našem průzkumu přes 60 % zaměstnanců uvedlo, že jejich zaměstnavatel s žádnými většími odměnami dosud nepřišel. Avšak i mezi těmi 40 % lidí, kterým už zaměstnavatel nějak přilepšil, je s rozsahem této podpory spokojena pouhá polovina.

Většina oslovených lidí si myslí, že mzda by měla růst minimálně stejně rychle jako inflace. A to je představa z ideálního světa, která nemá se zdravou a fungující ekonomikou nic společného.

„Řeckou cestou“ nechce jít nikdo

Pokud by zaměstnavatelé v duchu naivních ekonomických představ některých zaměstnanců zvýšili mzdy tak, aby pokryly inflaci, museli by drasticky snížit stavy – a do pár měsíců by pravděpodobně stejně zkrachovali. A pak nebude žádná výplata pro nikoho, zato úřady práce budou praskat ve švech a kulhající domácí ekonomika dostane další tvrdou ránu. Navíc celkovou inflaci by plošné zvyšování mezd urychlilo tak, že bychom mohli „do roka a do dne“ být v situaci Řecka model 2010. Což opravdu nechceme.

Zároveň každý chápeme, že zdaleka nejdůležitější je „mít co dát doma na stůl“. A právě potraviny zdražily bez přehánění šokově.

Navýšení příspěvku na stravování pomůže firmě i lidem

Potraviny kvůli nevídanému zdražování vstupů (energie, palivo, hnojiva atd.) postihla drahota možná nejvíce ze všech odvětví. Pokud se například stravujete v restauracích, asi jste zaznamenali zdražování obědů, často se zmenšily porce a není výjimkou ani znatelně horší kvalita jídel.

Při nákupu potravin pak vítězí výhodné nabídky na úkor kvality. Jako ideální forma podpory, která lidem vytrhne trn z paty, je jednoznačně účelový příspěvek na stravování. A zvlášť nyní, když Ministerstvo práce a sociálních věcí navýšilo daňově optimální nominální hodnoty stravenky ze 150 na 180 korun. Jde o řešení výhodné pro obě strany: firma díky tomu odepíše více z daňového základu a zaměstnancům se zvýší kupní síla. A spokojeni jsou všichni.

Příspěvkem na stravování však možnosti pomoci zaměstnancům teprve začínají.

S Můj Up svým lidem pomůžete na mnoha frontách

Tak složitá době, jakou zažíváme, nutí zaměstnavatele být v pomoci svým lidem v dobrém smyslu slova kreativní. Každý zaměstnanec má své potřeby, a proto je třeba hledat alternativy odměňování. A právě tady může velmi pomoci motivační platforma Můj Up. Přes Můj Up můžete zaměstnancům distribuovat různé formy účelových příspěvků, zejména na:

  • Stravování (jak o tom byla řeč výše),
  • Dopravu
  • Sport a kulturu
  • Věrnostní či slevové programy
  • Cashbacky

To vše na pár kliknutí přímo v aplikace, bez otravného papírování, cíleně, s ohledem na potřeby jednotlivých zaměstnanců – a hlavně bez zbytečných průtahů.

Protože právě okamžitá pomoc je v napjaté situaci rodin mnoha zaměstnanců zásadní. S Můj Up máte v ruce nástroj, díky němuž můžete mnohé zachránit. A začít s tím můžete už dnes.

Pokud potřebujete poradit, jak využít Můj Up pro zlepšení situaci (a motivace) vašich lidí, ozvěte se nám, rádi vám vše vysvětlíme a poradíme.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Innovation Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…

inflace