Ideální polední menu: Češi požadují hlavně českou kuchyni a polévku zdarma

Tiskové zprávy

Ideální polední menu v českých restauracích by mělo obsahovat pokrm z české kuchyně, myslí si to více než polovina Čechů. Více než 40 % by si potom přálo v rámci menu polévku zdarma a téměř shodné množství lidí chce mít možnost odnést si jídlo sebou. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika mezi 525 respondenty. Na opačném konci žebříčku skončila asijská jídla, fastfoodové pokrmy nebo nabídka předkrmů v rámci poledního menu.

Svíčková drží prvenství

Najít v nabídce alespoň jedno jídlo z české kuchyně, to je vůbec nejčastěji zmiňovaná podmínka, kterou musí ideální polední menu v restauraci splňovat. Nějaký typický český pokrm vyžaduje v polední nabídce 55 % Čechů, o něco více přitom muži než ženy. Lidé do 26 let věku trvají na českém jídle oproti svým starším kolegům méně, přesto si bez něj nedokáže polední menu představit 43 % z nich. 

Polévka je grunt!

Pro velkou část populace je nedílnou součástí oběda také polévka. Mít ji v rámci poledního menu zdarma nebo alespoň za zvýhodněnou cenu vyžaduje 42 % strávníků. Obdobné je to s nabídkou pití, které chce mít k obědovému menu výhodně či zdarma 37 % Čechů. Oproti tomu na dezertu trvá v rámci poledního menu jen 13 % lidí. 

Trend žít zdravě se promítá i do obědů

Zato saláty se stávají nedílnou součástí českých obědů. Alespoň to tvrdí necelá třetina lidí, kteří si polední menu bez salátu zdarma nebo za zvýhodněnou cenu nedovedou představit. Nabídku bezmasého pokrmu by pak polední menu určitě mělo obsahovat podle 27 % respondentů, mezi ženami ho požaduje dokonce téměř třetina. Poměrně překvapivý je také požadavek ryb, polední nabídka by měla v ideálním případě obsahovat takové jídlo podle 28 % lidí. 

Nejen obsah, ale i servis

Ideální obědové menu by nicméně nemělo splňovat jen požadavky na nabídku jídel, ale také určitý servis a služby. Pro 43 % strávníků je nezbytné, aby bylo za menu možné zaplatit papírovými nebo elektronickými stravenkami. Podobně důležitá (42 %) je pro hosty restaurací možnost odnést si jídlo z poledního menu s sebou. Pro ženy je to dokonce vůbec nejdůležitější požadavek. Mít možnost odnést si jídlo s sebou je nezbytné pro 56 % z nich a „jen“ 29 % mužů. Pro pětinu lidí je pak nepostradatelná možnost nechat si jídlo z poledního menu dovézt. 

Burgery a nudle si Češi odpustí

Na co si Češi v rámci poledního menu naopak moc nepotrpí, je nabídka asijské kuchyně. Asijské jídlo vyžaduje na svém ideálním poledním menu jen 8 % respondentů. Stejné je to s „fastfoodovými“ pokrmy, jako jsou hamburgery, hranolky či pizza. Jen 15 % lidí si nedovede polední menu představit bez nabídky pokrmu z mezinárodní kuchyně. A vůbec nejméně lidí trvá na předkrmech, ideální polední menu by je mělo obsahovat pouze podle 7 % z nich.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…