Konsolidační balíček se blíží. Jak ho ustát?

Novinky

Vládní konsolidační balíček, který by měl v roce 2024 přinést úsporu státního rozpočtu bezmála 100 miliard, prošel v listopadu Senátem. Tento balíček se dotkne všech – od firem po jednotlivce. Zejména zaměstnavatelé a majitelé firem, kteří čelili několika krizím v posledních letech a nyní se potýkají s omezeními z konsolidačního balíčku, budou hledat způsoby, jak udržet zaměstnance spokojené a zároveň zajistit prosperitu firmy.
konsolidační balíček a benefity v 2024

Klíčem k úspěchu společnosti je spokojený zaměstnanec, který je loajální a dokáže s firmou překonat i velké krize. Základem je zjišťování potřeb zaměstnanců a jejich spokojenosti ve firmě. Dnes již existují digitální nástroje pro měření spokojenosti, které jsou efektivní a nevyžadují mnoho času ani administrativy.

V současné době je finanční aspekt práce velmi důležitý pro 9 z 10 zaměstnanců, zejména v době inflace. Zaměstnanci si jsou vědomi, že firmy nemohou plně kompenzovat rostoucí ceny, ale přesto očekávají určitou podporu od zaměstnavatele.

Skvělí zaměstnavatelé se od ostatních liší tím, že mají o své zaměstnance opravdový zájem a hledají řešení. V kontextu dopadů konsolidačního balíčku to může znamenat například efektivnější nastavení mixu odměňování. Up Česká republika, který vyvíjí nástroje a platformy pro HR, poukazuje na to, že mnoho zaměstnavatelů nevyužívá naplno například příspěvky na stravování. Tyto příspěvky mohou díky daňovému zvýhodnění, které zůstává platné i v rámci konsolidačního balíčku, zvýšit kupní sílu zaměstnance efektivněji než zvýšení mzdy.

Příspěvky na stravování a volnočasové benefity mají navíc pozitivní vliv na motivaci, angažovanost, loajalitu, zdraví a odpočinek zaměstnanců. Čím pestřejší a univerzálnější jsou tyto benefity, tím více mohou pozitivně ovlivnit celkovou spokojenost zaměstnanců.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…