Obavy o budoucnost restaurací sílí, 3/4 lidí se strachují o osud svých oblíbených podniků

Tiskové zprávy

Druhé letošní uzavření restaurací zesílilo obavy Čechů o budoucnost jejich oblíbených gastronomických podniků. O osud restaurací se nyní strachuje 75 % lidí. Oproti tomu pouze 4 % si myslí, že restaurace zvládnou současnou situaci bez potíží. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Up Česká republika mezi více než 500 respondenty.

Po měsíci a půl se restaurace mohou opět alespoň částečně otevřít svým hostům. Další týdny nouzového režimu však znamenaly pro většinu podniků silnější ránu než na jaře. To si uvědomují i restaurační hosté, když se o budoucnost svých oblíbených podniků obávají ¾ z nich. Jen 4 % lidí si myslí, že restaurace nebudou mít problémy a 7 % lidí je to jedno. Zbylých 14 % dotázaných žádnou oblíbenou restauraci nemá.

„Podpora restaurací ze strany státu je dlouhodobě naprosto nedostatečná. Pomáhají naštěstí sami lidé, různé organizace i firmy, které se v gastronomii pohybují,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která zareagovala na tíživou situaci restaurací radikálním opatřením, když se do konce roku vzdala svých provizí v gastrosektoru ve prospěch restaurací. Odpuštění poplatků, které se vztahuje na platby v restauracích skrze eStravenku i papírové stravenky Chèque Déjeuner, platí do konce kalendářního roku.  

Podzim horší jara

Podobné iniciativy jsou nyní ještě důležitější než na jaře. Vážnější situaci restaurací potvrzuje i porovnání výsledků aktuálního průzkumu s průzkumem z konce prvního nouzového stavu na jaře. Problémy restaurací tehdy připouštělo 35 % lidí, nyní už je o nich přesvědčeno 53 % lidí. Zatímco třetina lidí si ještě na jaře myslela, že dobré a kvalitní restaurace situaci i přes drobné problémy zvládnou, dnes je o tomtéž přesvědčeno už jen 22 % lidí.

„Přestože se restaurace tento týden částečně otevřou, vůbec nemají vyhráno. A to nejen s ohledem na nejistý vývoj koronaviru, ale i kvůli další potenciální ráně v podobě stravovacího paušálu. Přežití restaurací bude totiž záviset především na návratu hostů, plánovaný stravovací paušál by ale podle nezávislých průzkumů znamenal naopak jejich odliv,“ popisuje Nicoletti.  

Slevy a odměny na podporu restaurací

Návrat hostů přímo do restaurací může být přitom problematický, a to nejen s ohledem na různá omezení provozu kvůli koronaviru. Průzkum totiž také ukázal, že 22 % lidí bude do restaurací po jejich otevření chodit méně než dříve. A čtvrtina lidí také v restauracích omezí svou běžnou útratu. Oba tyto trendy jsou přitom nyní silnější než na jaře.  

Pomoci by tak restauracím mohly i různé formy věrnostních a slevových programů, které se po vzoru maloobchodu začaly objevovat i v gastronomii. Do největšího z nich pod názvem Up Club je zapojeno přes 10 000 restauračních zařízení a hosté jsou v něm odměňováni za útraty v restauracích. V rámci programu už bylo takto „rozdáno“ více než 16 500 obědů na podporu restaurací. 

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…