Péče o zrak s očním chirurgem Pavlem Stodůlkou

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 4 minuty

Péče o zrak je důležitá součást péče o naše zdraví. Od věhlasného očního chirurga jsme dostali několik tipů k péči o naše oči a také návod na jednoduchou oční jógu.

Pavel Stodůlka a péče o zrak

Každý třetí člověk dnes nosí brýle nebo kontaktní čočky. Přibývá také očních onemocnění jako je šedý zákal nebo astigmatismus.

Primář Pavel Stodůlka je světově uznávaný oční chirurg a přednosta očních klinik Gemini. Během své lékařské praxe operoval i řadu významných osobností, např. Tomáše Baťu mladšího nebo Václava Klause. Jako mezinárodně uznávaný inovátor provedl několik očních operací jako první na světě a jako první jich řadu zavedl i v Česku.

Spolu s panem primářem jsme se zamysleli, jak mohou zaměstnavatelé snadno přispět k lepšímu zraku svých zaměstnanců.  A dostali jsme hned několik tipů.

Oběd – kancelář – operace

Základní 3 pilíře si můžete zapamatovat pod akronymem „OKO“. O – oběd, K – kancelář a O – operace.

 • O – oběd
  Strava je (nejen) pro zrak klíčová. Až 25 %! vitamínů a minerálů, které přijmeme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. A které potraviny jsou pro zrak prospěšné? Je to např. málo známá kurkuma, lutein (obsažený v obilí, ovoci, zelenině nebo vaječném žloutku), zinek (nejdeme ho v mléku, dýňových semínkách, ústřicích). Prospěšná je dále listová zelenina, kukuřice, sója, česnek, rajčata a ořechy. Zraku naopak neprospívá např. tučné maso. Škodlivé látky z něj se usazují v cévách, a to i v cévách oka, což může vést k vážnému poškození. Ideální je živočišné tuky nahradit např. olivovým olejem.

 • K – kancelář
  Další důležitou prevencí je nepřetěžování zraku. K tomu často dochází zejména při práci na počítači, kdy je zrak dlouho upřen jedním směrem. To oči namáhá a vysiluje. Objevuje se slzení a pálení očí, únava a bolesti hlavy. Potíže vidíme už po několika hodinách práce, v klimatizovaných místnostech a při nošení kontaktních čoček i dříve.
  Důležité je také správné osvětlení (nevhodné je ostré světlo ze zářivek), poloha počítače (je-li proti oknu, oko více ostří a dochází rychleji k únavě) a pravidelné mrkání (to povrch oka zvlhčuje a předchází tak podráždění). Od únavy pomůže oční jóga. Ta je ideální pro ty, kteří pracují na počítači něḱolik hodin denně nebo se jim zhoršuje oční vada. Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku, což má pozitivní vliv na jeho zdraví.

 • O – operace
  Třetím pilířem jsou pravidelná oční vyšetření, kterými lze odhalit nejen různá onemocnění, ale i závažné choroby, jako je např. cukrovka. Potíže se zrakem začínají u čtyřicátníků, v této době by lidé neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky. Včasné odhalení mnoha chorob je pro jejich následnou léčbu zásadní. Dnes již řada očních klinik akceptuje za takováto vyšetření a  případné operační zákroky platby benefitními kartami, jako např. eBenefity.

Jednoduchá oční jóga do kanceláře

Máme pro vás i TIP NAVÍC – cviky oční jógy, které oči uvolní a fungují jako přirozená masáž oka. Ideálně by se měly provádět 3krát denně. Jde o sled několika jednoduchých cviků.

 • 10x zamrkat
 • 10x se podívat nahoru a dolů
 • 10x se podívat doprava a doleva
 • 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
 • 10x se podívat do úhlopříčky zleva nahoře doprava dolů
 • 10x zakroužit očima doprava
 • 10x zakroužit očima doleva
 • 10x zamrkat

Zrak máme jenom jeden. A zaměstnavatelům se rozhodně vyplatí pečovat o zrak svých zaměstnanců a podpořit je tak v péči o své zdraví a kvalitní životní styl.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…