Po historické poutní cestě Via Nisa | #05 etapa

Předpokládaná doba čtení: 8 minut

Jak se vám líbila naše nejdelší společná etapa? Jste připraveni na další putování? Tentokrát nás čeká něco málo přes 27 km a vrátíme se na českou stranu hranic. Z německého Hochwaldu se vydáme do Hrádku nad Nisou a těšit se můžeme na plno krásných míst a další razítka do sbírky. Vydejme se tedy na cestu, protože jak známo – dobrodružství nečeká!

stoupani

Stoupání

433 m

klesani

Klesání

898 m

vzdalenost

Vzdálenost

28,2 km

stoupani

Čas

8:31 hod.

Občerstvení na trase

Dnes nás sice oproti předchozí etapě čeká kratší cesta, hlad se ale nesmí podcenit nikdy. Věříme proto, že vám další tip na občerstvení přijde vhod. Tentokrát vám doporučíme opravdovou lahůdku. Jedná se o Jítravský dvorec, kam byste měli vyrazit za jedinečnými gurmánskými zážitky. Pokrmy jsou zde připravovány z lokální produkce. Maso tak pochází z vlastního hovězího a jehněčího bio chovu a zvěřina z okolních lesů. Pochutnat si můžete na specialitách české i světové kuchyně v moderním pojetí. A navíc zde můžete platit stravenkami či eStravenkami.

Foto: Ruben Vančo

Trasa páté etapy

Ze včerejšího cíle trasy v Hochwaldu se vydáme zpět na českou stranu trasy po modré značce Oberlasitzer Bergweg na rozcestí Kammloch a odtud po červené k TIM Na šestce u bývalé myslivny. Jde o samotu, která získala pojmenování podle čísla lesního oddělení, v němž se nachází. Dříve zde stála vyhlášená lesovna, kde se scházeli myslivečtí střelci k různým soutěžím. Později byla stavba přebudována na výletní restauraci, ale dnes jsou zde však pouze zbytky základů a nedaleká kamenná studánka. Od myslivny se vydáme po modré značce do Heřmanic v Podještědí. Následně vyrazíme do Jablonného v Podještědí, kde navštívíme významný Dominikánský klášter a Baziliku Minor, abychom získali další poutní razítko. Bazilika Minor patří k předním stavbám barokního stavitelství ve střední Evropě a její průčelí je zdobeno sochami významného sochaře J. F. Bienerta z roku 1711. Z Baziliky Minor se vydáme do informačního centra na náměstí, kde najdeme další razítko naší výpravy. Jablonné v Podještědí nyní opustíme a vydáme se po zelené značce do Lemberka. Zde se nabízí možnost prohlédnout si zdejší zámek, o němž se říká, že je perlou raně barokní architektury. Původně zde již ve 13. století stál gotický hrad, který byl následně v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Svou současnou podobu získal ve druhé polovině 17. století. Z Lemberku se vydáme po zelené na TIM Polesí a potom, stále po zelené, přes rozcestí U tří pánů k Pekařovu kříži. Jeho pojmenování pochází z dob, kdy se zde nacházela významná trasa, po níž putovali pekaři na cestě za obchodem. Ti zde kříž pověsili, aby je ochraňoval před vším zlým, co se na cestách může přihodit. Dále nás čeká Krásný Důl, Podkova a TIM Popova skála. Se zelenou trasou se ještě neloučíme, budeme po ní pokračovat až do Hrádku nad Nisou, kde je cíl naší páté etapy. V Infocentru Trojzemí najdeme desáté poutní razítko a pro dnešek nás čeká už jen zasloužený odpočinek.

Ubytování

V této etapě se vrátíme na českou stranu hranic, i tak ale připomínáme, že tato trasa je vzdálená od velkých měst, a je tedy vhodné zajistit si ubytování poblíž cíle trasy. I k páté etapě zde proto přinášíme několik tipů na místa k odpočinku před dalším pokračováním v cestě.

Penzion La Campagna
Sokolská 356, 463 34 Hrádek nad Nisou
Tel.:  +420 736 482 422
E-mail: info@lacampagna.cz

Hotel Jimmy
Školní 440, 463 34 Hrádek nad Nisou
Tel.: +420 774 068 222
E-mail: hoteljimmy@seznam.cz

Pension Janata
Hradební 375, 463 34 Hrádek nad Nisou
Tel.: +420 482 723 775
E-mail: janata.pension@volny.cz

Penzion Martilka
Václavská 137, 463 34 Hrádek nad Nisou
Tel.: +420 607 786 562
E-mail: penzion.martilka@seznam.cz

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…