Pracovní obavy Čechů mají vyvážit zaměstnanecké benefity

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 2 minuty


Pro české zaměstnance jsou letos největšími strašáky malá výplata a obavy z vyššího stresu a tlaku. Právě v tomto roce bude klíčový balanc mezi finanční odměnou a pracovními benefity. Prim budou mít podpora zdraví, odpočinku a volnočasové benefity.

Zajímá vás, jak můžete svým zaměstnancům pomoci i vy, ale nevíte si s nastavením benefitů rady? Jsme tu pro vás.

mailing predel 800x220 4 1

Reálné mzdy se v Česku snižují již více než dva roky. I přes to, že odborníci vyhlížejí zastavení tohoto propadu, zaměstnanci moc optimističtí nejsou. Vyplývá to tak alespoň z průzkumu Barometr zaměstnanců, který společnost Up Česká republika realizovala mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.

Největším strašákem je malá výplata

Většina českých zaměstnanců letos růst své mzdy či výplaty nečeká. 30 % očekává spíše stagnaci, téměř čtvrtina dokonce snížení své odměny. K obávám o celkový pokles kupní síly se přidalo i zastropování volnočasových benefitů. Pro firmy bude proto letos důležité balancovat chytře plat s dalšími formami odměn. Obzvlášť, pokud budou chtít obstát na trhu nebo budovat image skvělého zaměstnavatele.

Obavy jsou i z vyššího tlaku a stresu, naopak ztráty práce se Češi nebojí

Hned vedle obav o výši své mzdy se zaměstnanci bojí zvyšování tlaku, stresu a zhoršení pracovní atmosféry. To vše totiž s nedostatečným finančním ohodnocením souvisí a může se neblaze podepsat i na spokojenosti zaměstnanců. Firmy tak budou mít plné ruce práce, aby udrželi své lidi motivované, loajální i angažované. Jen přidání peněz jim k tomu ale stačit nebude, jejich efekt je totiž krátkodobý.

Mezi další obavy patří negativní dopady reorganizací, omezování benefitů, nárůst práce a zhoršení pracovních vztahů. Naopak jen 12 % zaměstnanců se obává přímo ztráty zaměstnání a ještě méně zaměstnanců toho, že v práci nebudou stíhat kvůli technologickému pokroku.

Nutností je větší péče o pracovníky formou volnočasových benefitů

Všechny zmíněné obavy se odráží i na preferencích zaměstnanců. Zvýšil se zájem o různé formy podpory odpočinku a zdraví. Zaměstnanci si totiž uvědomují dopady stresu a pracovní zátěže, na odpočinek si proto plánují vyčlenit více času. Největší zájem je tak stále o příspěvek na stravování, ale i o volnočasové benefity nebo příspěvek na dovolenou. Všechny tyto benefity mají pozitivní vliv na zdraví, ale také zvýší kupní sílu zaměstnanců. Firmy tak zabijí dvě mouchy jednou ranou. Jednoduché, moderní a flexibilní řešení pro zaměstnance a zaměstnavatele pak nabízí např. oblíbené  eBenefity a eStravenka.


Potřebuji poradit s nastavením benefitů

    Odesláním údajů nám umožňujete zpracování osobních údajů v rozsahu definovaném na stránce Ochrana osobních údajů.

    Ruben Vančo

    Autor

    Ruben Vančo Marketing Manager

    otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…