Pracovní pohodě by pomohla delší dovolená i příspěvek od zaměstnavatele, v létě by Češi uvítali i větší volnost

Tiskové zprávy

Určitou nepohodu v práci pociťuje přes 90 % Čechů. Na vině je zejména dlouhodobá rekordní zaměstnanost, díky které jsou zaměstnanci často ve stresu. Delší dovolená by přispěla k větší pracovní pohodě více než třetině zaměstnanců, necelé čtvrtině by pak pomohl také příspěvek na dovolenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika mezi více než 525 respondenty.

Nejen peníze dělají pohodu

Dlouhodobé přetěžování a stres vedoucí k únavě a napětí na pracovišti, který nyní zažívá většina zaměstnanců, jsou hlavními důsledky rekordní zaměstnanosti, která panuje v České republice. Jen 7 % Čechů je se současným stavem v práci plně spokojeno a nic jim neschází, ostatní pociťují určitou nepohodu. Dvě třetiny z nich by se cítily v práci komfortněji, kdyby dostávaly od zaměstnavatele více peněz.

V létě pomůže delší dovolená

Na pohodu v práci ale zdaleka nemají vliv jen peníze. 34 % dotázaných by pomohla také delší dovolená. Ta jde ovšem ruku v ruce s vyššími finančními náklady. Proto není divu, že 24 % respondentů by se rovněž cítilo komfortněji, kdyby od zaměstnavatele dostávalo i příspěvek na dovolenou. „Aby mohla dovolená jako nástroj k regeneraci plnit svůj účel, měli by zaměstnavatelé vedle délky dovolené myslet také na kvalitu trávení volného času a podporovat její zvyšování,“ říká Petra Prchlíková, ředitelka obchodu společnosti Up Česká republika.

Volnější letní režim

Zaměstnanci by ale evidentně během léta uvítali možnost trávit méně času na svých pracovištích i mimo dovolené. Více než pětině respondentů by k větší pohodě v práci přispěla kratší pracovní doba. Mezi mladými lidmi okolo 30 let to stejně vnímá dokonce více než třetina zaměstnaných lidí. 15 % respondentů zase uvádí, že by jim během léta pomohla možnost pracovat z domova.

„Zejména v létě hrozí přetěžování těm zaměstnancům, kteří přebírají práci za své kolegy na dovolené. Proto by zaměstnavatelé měli na léto naplánovat co nejméně aktivit a pokusit se zajistit prostor k odpočinku i těm, kteří na dovolenou neodjedou,“ vysvětluje Prchlíková a dodává: „Právě léto je proto ideální období pro práci s benefity, jako jsou flexibilní pracovní úvazky či práce z dálky.“

Pauza na oběd pročistí mysl

Průzkum také potvrdil, že na pracovní pohodu zaměstnanců má vliv i jejich stravování. Více než pětina Čechů uvedla, že by jim k větší pohodě v práci pomohlo navýšení současné hodnoty stravenek, případně jejich samotné zavedení.

Přestože nominální hodnota stravenek poskytovaná zaměstnavateli každoročně roste, ne vždy pokryje běžný oběd v rámci poledního menu. „Tento aspekt by zaměstnavatelé neměli podceňovat. Obědová pauza s možností najíst se mimo pracoviště je drobným únikem, který má však velké pozitivní dopady na pročištění mysli a další pracovní výkon zaměstnanců,“ dodává Petra Prchlíková z Up Česká republika.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…