Stravenkový paušál – nová možnost, která se v mnoha případech nevyplácí

Zaměstnavatelé mohou od počátku roku 2021 využívat tzv. stravenkový paušál. Touto formou může zaměstnavatel přispívat svému zaměstnanci finanční částku zasílanou společně s výplatou místo dosavadních variant příspěvku na stravování či stravenky.

Co byste měli vědět?

I když se paušál může jevit jako jednoduchá a výhodná možnost benefitů, nemusí tomu tak být ve všech případech.

Stravenkový paušál funguje zcela na jiném principu než klasické příspěvky na stravování a je proto důležité zjistit jeho výhodnost. Je například zcela nevhodný u firem, které přispívají zaměstnancům nad rámec běžné praxe, problém nastává i při práci delší, než je jedna směna. Těmto a mnoha dalším komplikacím se však lze vyhnout pomocí stravenkové karty.

V jakých případech je pro vás stravenkový paušál nevhodný?

Pravidelný oběd

Stravování pomáhá k fyzické a duševní pohodě zaměstnanců. V případě paušálu, však jen zlomek lidí využije peníze navíc tímto směrem.

Vyšší příspěvek

Osvobození od daně a pojistného na straně zaměstnavatele jen do výše 75,60 Kč. Nad tuto částku je pro vás paušál nevýhodný.

Směny nad 11 hodin

Pokud vaši zaměstnanci pracují na delší směny, mohou získat 2 stravenky při jedné směně, u paušálu lze poskytnout pouze 1 paušál.

Hmatatelný benefit

Pokud chcete svým zaměstnancům poskytnout benefit, který pozitivně ovlivňuje jejich produktivitu. Peněžní příspěvek totiž do tří měsíců splyne se mzdou a ztrácí schopnost motivovat.

Exekuce

Pokud jsou někteří ze zaměstnanců zatíženi exekucí, jsou jejich peníze na bankovním účtu před exekutorem nechráněné. Stravenka není dotčena exekučním řízením.

Administrativa

Ta s paušálem neopadá. Je stále nutná přesná evidence odpracované doby, výpočet nároků i výplata. Lze očekávat i důkladnější kontroly ze strany finančního úřadu.

Všechny tyto problémy řeší eStravenka!

  • Snadná administrace a ekologické chování bez navýšení nákladů.
  • Vždy něco navíc s výhodami věrnostního programu Up Club.
  • Přístup k paletě slev od široké sítě partnerů.
  • Skutečný hmatatelný benefit se spoustou výhod.
  • Příspěvek osvobozený od pojistného v neomezené výši.
fotografie zaměstnance

Srovnejte eStravenku a paušál

eStravenkaStravovací paušál
Hodnota
příspěvku
V současné době je nejvýhodnější stravenka 150 Kč = 3000 Kč měsíčně.Maximální příspěvek 75,60 Kč na den tedy pouze cca 1500 Kč měsíčně.
ZaměstnavatelPříspěvek osvobozený od pojistného na straně zaměstnavatele v neomezené výši.Osvobozeno od pojistného na straně zaměstnavatele jen do výše 75,60 Kč.
ZaměstnanecPříspěvek osvobozený od daně a pojistného na straně zaměstnance v neomezené výši.Osvobození od daně a pojistného na straně zaměstnance pouze do výše 75,60 Kč, což na oběd nevystačí.
AdministrativaJednoduchá administrativa, která je srovnatelná s paušálem.Evidence odpracované doby, výpočet nároků i výplata.
Delší
směny
Možnost poskytnout 2× stravenku při 1 pracovní směně nad 11 hodin.Lze poskytnout jen 1 paušál při 1 pracovní směně nad 11 hodin.
BenefitHmatatelný benefit, který nesplyne se mzdou a pozitivně ovlivňuje produktivitu zaměstnanců.Peněžní příspěvek takřka okamžitě splyne se mzdou a ztrácí schopnost motivovat.
ExekuceStravenka není dotčená exekučním řízením.Peníze na bankovním účtu jsou před exekutorem nechráněné.