Po historické poutní cestě Via Nisa | #01 etapa

Předpokládaná doba čtení: 8 minut

Taky vás někdy při pohledu z okna vaší kanceláře napadá, kde všude byste právě v daný okamžik mohli být a jak by se zrovna dnes krásně výletovalo? Pokud jste fanoušky pěší turistiky, krásných, téměř zapomenutých míst, ale také dobrého jídla, zbystřete. Přinášíme vám tip na znovuobnovenou pěší poutní cestu Via Nisa, která se otevřela tento rok. Je rozdělena na osm celodenních výletů, které si společně projdeme. Připravte si pořádnou obuv, vyrážíme!

stoupani

Stoupání

571 m

klesani

Klesání

547 m

vzdalenost

Vzdálenost

26,2 km

stoupani

Čas

7:53 hod

Občerstvení na trase

Začátek cesty Via Nisa je v Centru setkávání Dolní Poustevna, kde si můžete vyzvednout mapu trasy s credenciálem (průkazem poutníka) a získat první poutní razítko. Trasa, která nás v první etapě čeká, je dlouhá 24,1 km a je tedy záhodno se před ní posilnit (jedlíci zbystřete, máme tu tip!). Přímo v Dolní Poustevně, nedaleko centra setkávání je penzion s restaurací U Krejzů, která nabízí příjemné posezení jak uvnitř, tak na letní terase. Čekají vás vyhlášené speciality české kuchyně a uplatnit můžete i stravenky a eStravenky. Na zbytek trasy bude lepší mít připravenou pořádnou svačinu – i tu si můžete předem pořídit za stravenky a eStravenky.

Foto: Stella Vančová

Via Nisa propojuje tradiční poutní místa a křížové cesty v česko-německém pohraničí, konkrétně ve Šluknovském výběžku, Lužických horách, Žitavských horách, Frýdlantském výběžku a také v části Jizerských hor. Celá trasa má bezmála 200 km a je rozdělena do více etap, které tvoří příjemné celodenní pěší výlety. Proč vyrazit? Trasa nabízí prožitek týdenní pěší cesty po významných místech a propojení jejich historie s jedinečnou přírodou, která je obklopuje. Cílem je dojít nejen k poslednímu bodu trasy, ale také k pochopení, že hranice toho, co je či není možné, si vytváříme sami uvnitř sebe a tato pěší pouť je jedinečnou příležitostí, jak tyto hranice zdolat.

Etapa #01

Od Centra setkávání v Dolní Poustevně se za dalším razítkem vydáte do informačního centra Lipová. První úsek cesty vede k turistickému informačnímu místu (TIM) Čtverec, dál po modré turistické trase k TIM Horní Poustevna, a poté na TIM Lobendava. V Lobendavě přijde odbočka na zelenou trasu, ta nás zavede na Anenský vrch. Po rozhlédnutí budeme pokračovat dál modrou trasou, ta nás povede na Jáchym, kde je kaple sv. Jáchyma. Přesto, že je kaple poničená, patří od roku 2014 ke kulturním památkám. Od druhého razítka nás dělí ještě tři TIM, všechna jsou na modré trase. První je Jáchym rozcestí, další je U bažiny a po třetím, kterým je Zámecký rybník, nás čeká významný bod naší cesty, a to zřícenina zámku Lipová. Jedná se o původně barokní zámek, byl vystavěn ve 30. letech 18. století a je národní kulturní památkou. Zároveň je veden v seznamku ohrožených nemovitých památek.

Přidáváme zajímavost, jež potěší fanoušky numerologie:

  • zámek má sedm schodišť, podle dní v týdnu
  • dvanáct komínů, podle počtu měsíců
  • 52 pokojů, jako týdnů
  • a nakonec – 365 oken a dveří, podle dní v roce

V informačním centru Lipová u zámku získáme druhé razítko a první etapa překlopí do druhé poloviny. Z Lipové se vydáme opět po modré přes TIM Lipová na TIM Solandská cesta a čeká nás krásný výhled z rozhledny Prinz Friedrich August Turm. Až se pokocháme, vrátíme se k TIM Solandská cesta a budeme pokračovat na TIM Nové Hraběcí a TIM Pod Rožanským vrchem. Zde vyměníme modrou trasu za zelenou a čeká nás poslední úsek trasy který nás povede kolem Židovského vrchu na Šluknovské náměstí. Zde, v informačním centru, získáme dnešní poslední razítko a můžeme si dopřát zasloužený odpočinek, abychom se připravili na další společnou etapu. Těšíte se také?

Ubytování

Protože trasa je dlouhá a vzdálená od větších měst a vy budete potřebovat odpočinek, abyste ji zdolali, doporučujeme sjednat si předem ubytování v blízkosti, proto u každé etapy najdete několik našich tipů na ubytování.

Country club Konírna
Království 32
407 47 Šluknov – Království

Penzion Jungmannova
Jungmannova 801, 407 77 Šluknov
Tel.: +420 774 227 621
E-mail: romanchadima@seznam.cz

Penzion Starý mlýn
Rožany 36, 407 47 Šluknov – Rožany
Tel.: +420 412 387 028
E-mail: info@mlynrozany.cz

Penzion Balaton
Rožany 41, 407 47 Šluknov – Rožany
Tel.: +420 412 386 839
E-mail: franikovayva@seznam.cz

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…