Čeho se personalisté bojí na umělé inteligenci

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 2 minuty


Nástroje AI pronikají do všech oborů. Jak vnímají čeští personalisté zavádění umělé inteligence do praxe a zaspali jsme s tím v ČR? Jaká jsou očekávání a obavy z používání AI v personalistice?

Zajímá vás, jak můžete svým zaměstnancům pomoci i vy, ale nevíte si s nastavením benefitů rady? Jsme tu pro vás.

Nový Barometr zaměstnanců, který realizovala společnost Up Česká republika, se zaměřil i na „žhavé“ téma umělé inteligence (AI). Ta se totiž stává neodmyslitelnou součástí mnoha oblastí života. Výzkum se zajímal, jak vnímají AI nástroje ve firmách čeští HR profesionálové a pracovníci. Dotazoval se 1 050 zaměstnanců a 29 personalistů z tuzemských firem.

AI barometr od Up Česká republika

S AI jsme trochu zaspali, ale vše ještě můžeme dohnat

Jak vnímají personalisté, že si Česká republika stojí při zavádění AI nástrojů do praxe? 45 % dotázaných soudí, že naše ekonomika s implementací AI trochu zaspala, ale není to nic, co by stále ještě nešlo dohnat. 41 % pak situaci hodnotí tak, že v rámci zavádění AI jsme „tak někde uprostřed“. Naopak žádný z respondentů si nemyslí, že jsme v této oblasti na špičce.

jak si stojí ČR při zavádění AI?

Co říkají personalisté na umělou inteligenci v HR?

Stejně jako do jiných oborů, proniká umělá inteligence i do HR. Tradiční metody managementu lidských zdrojů jsou časově náročné a málo efektivní. AI přináší např. automatizace do náboru, rychlou analýzu dat, inovace v přístupu ke vzdělávání nebo optimalizaci pracovních procesů. To vše klade samozřejmě nové nároky i na samotné personalisty. Jak se oni samotní k zavádění AI do HR staví?

Obecně by šlo říct, že personalisté AI nástroje neodmítají, ale ani je příliš neprosazují. 62 % počítá s tím, že od nich bude AI vyžadovat zcela nové činnosti a dovednosti, které si budou muset osvojit. Nadpoloviční většina očekává, že to jejich práci zefektivní a zrychlí, 45 % pak doufá v to, že ubude rutiny. Naopak jen 3 % dotázaných personalistů se obávají, že je AI může ohrozit nebo i nahradit. Stejný počet si pak myslí, že jim AI práci spíš zkomplikuje např. tím, že bude dodávat neověřená nebo nepraktická doporučení.

Jak se k AI staví personalisté?

Jaké mají HR odborníci u AI největší obavy

Nejvíce se personalisté obávají nevyjasněných etických a morálních aspektů při nasazování AI (52 %). Dále pak třeba toho, že jim budou uchazeči posílat CV a motivační dopisy, které nenapsali oni sami, ale umělá inteligence (38 %). 31 % má strach z nadhodnocených ekonomických přínosů AI, problémů a komplikací spojených se zaváděním AI do praxe nebo z vysokých nákladů na potřebná související školení a nové technologie. Vůbec žádné obavy v souvislosti se zaváděním AI do personální práce nemá jen 14 % HR pracovníků.

čeho se personalisté obávají při implementaci AI nástrojů?

Co si o tom myslíte vy? Fandíte umělé inteligenci? A zavádíte ji už ve vaší firmě do pracovních postupů?Potřebuji poradit s nastavením benefitů

    Odesláním údajů nám umožňujete zpracování osobních údajů v rozsahu definovaném na stránce Ochrana osobních údajů.

    Ruben Vančo

    Autor

    Ruben Vančo Marketing Manager

    otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…