Češi chtějí flexibilní pracovní režim

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 2 minuty

Téměř 70 % českých zaměstnanců si přeje více flexibilní úpravu pracovního režimu. Na flexibilitě vidí spíše pozitiva, možnost slaďování pracovního a osobního života a více pracovní efektivity. S podporou hybridně pracujících zaměstnanců pomáhají i moderní aplikace, jako je například Můj Up.

Zajímá vás, jak můžete svým zaměstnancům pomoci i vy, ale nevíte si s nastavením benefitů rady? Jsme tu pro vás.

flexibilní pracovní režim

V období pandemie se stal fenomén home office nezbytností. Úplný návrat do kanceláří už zřejmě možný nebude. Doba se totiž mění, lidé chtějí více flexibility a slaďování pracovního a rodinného života. Fixní pracovní doba ale stále převládá. Nejen to ukazuje průzkum Barometr zaměstnanců, který společnost Up Česká republika realizovala mezi více než tisícovkou respondentů z tuzemských firem a organizací.

Fixní pracovní doba stále vede

Téměř 2/3 českých zaměstnanců má striktně stanovený začátek a konec pracovní doby. Upřednostňování svobody v rámci pracovní doby nesouvisí ani tak s věkem, ale spíš s dosaženým vzděláním. Nejliberálnější a nejflexibilnější pracovní podmínky mají vysokoškoláci.

Téměř 70 % dotázaných by si přálo stávající nastavení pracovní doby změnit. S rozvolněním fixní pracovní doby nejvíce souhlasí nejmladší generace Z. Čím mladší zaměstnanci také jsou, tím méně považují stávající pracovní režim za naprosto vyhovující.

důvody pevného pracovního poměru
Graf č.1: Co je důvodem pevně stanoveného pracovního režimu nebo některých pevně nastavených pravidel a podmínek?

Flexibilita je trend

Zaměstnanci vnímají flexibilní pracovní režim velmi pozitivně a vidí na něm více výhod než nevýhod. Umožňuje jim lépe sladit pracovní život s tím osobním a rodinným. Pracovní povinnosti mohou tak snáze přizpůsobit svým individuálním potřebám. S flexibilnějším režimem by si také lépe organizovali den, snadněji se přizpůsobovali nečekaným událostem a v práci by byli více efektivní. Mezi nevýhody pak řadí situace, kdy je potřeba např. složitější týmová práce. A také vnímají nebezpečí toho, že flexibilita má sklon sklouzávat do „práce bez začátku a bez konce“.

A co by v rámci úprav pracovního režimu zaměstnanci nejvíce ocenili? Nejpopulárnější je možnost kombinace práce z domova a z pracoviště podle potřeb, tzv. hybridní režim. Lákavá je i neomezená dovolená, kde není žádný limit vyčerpaných dnů a také možnost volně si nastavit začátek i konec pracovního dne.

výhody a nevýhody flexibilního pracovního režimu
Graf č. 2: Jaké výhody a nevýhody spatřujete na volném flexibilním pracovním režimu?

Podpora hybridně pracujících s aplikací Můj Up

Pokud pracují zaměstnanci vzdáleně, může se zdát komplikované zachovávání týmového ducha a kontaktu s ostatními kolegy. Jde to ale i velmi jednoduše a zábavně, třeba s moderní online platformou Můj Up. Ta obsahuje několik funkcionalit, které tým efektivně podporují. Třeba díky funkci Můj zaměstnavatel se zaměstnanec dozví všechny důležité novinky, ve funkci Pochvaly lze virtuálně poplácat po zádech podřízené i kolegy.


Potřebuji poradit s nastavením benefitů

    Odesláním údajů nám umožňujete zpracování osobních údajů v rozsahu definovaném na stránce Ochrana osobních údajů.

    Ruben Vančo

    Autor

    Ruben Vančo Marketing Manager

    otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…