Firemní benefity jako obrana před rostoucí inflací

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 2 minuty

Kvůli inflaci se reálně snižují naše platy. To donutilo k úsporám už 74 % zaměstnanců. Nejvíc šetříme na dovolených, návštěvách restaurací a kultuře. Možná i to, že jsme se pro šetření rozhodli v podstatě z donucení, způsobuje, že se cítíme unavení a máme špatnou náladu. Pomoct mohou správně nastavené firemní benefity.

firemní benefity

Podle dat Českého statistického úřadu se nám ve třetím čtvrtletí roku reálné mzdy snížily asi o 10 %, a tak méně utrácíme. Barometr ukazuje, že jen 23 % zaměstnanců své výdaje zatím nezměnili a u 3 % naopak došlo k navýšení.

Na odpočinek nezbývají peníze

Více než čtvrtina z nás si odepře dovolenou, nebo kulturní zážitek. K tomu asi 20 % omezilo své koníčky. Proto podle Barometru pozoruje zhoršení psychické pohody až 44 % zaměstnanců. Často se totiž obávají, co bude dál a jaký dopad bude mít růst cen na jejich životy. Inflace totiž znamená výzvu i pro samotné firmy a některé z nich čeká restrukturalizace. Snad všem k odpočinku poslouží Vánoce a svátky.

Únava, kam se podíváš

57 % zaměstnanců odpovídá, že se cítí unavenější a méně motivovaní v práci. Pro zaměstnavatele se tak objevuje nová výzva – kompenzace výpadků ve mzdách zaměstnanců. Mění proto svůj přístup k zaměstnaneckým benefitům. Platforma Můj Up ukazuje navýšení počtu odměn, které jsou vázané právě na odpočinek a volný čas.

Úspory mají vliv i na fyzickou kondici

Přes 20 % zaměstnanců si všimlo zhoršení nejen psychického, ale i fyzického stavu. Kromě úspor na koníčcích a sportu za to nejspíš může i fakt, že téměř 3 z 10 lidí podle Barometru šetří na nákupu kvalitnějších potravin. K tomu také víc než pětina lidí omezila obědy v restauracích během pracovního dne. Netrpí tak jen duše a tělo, ale i týmový duch mezi zaměstnanci. I proto je důležité, aby zaměstnavatelé nezapomínali na benefity určené na podporu stravování.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…