Netradiční benefity by v práci ocenilo 9 z 10 zaměstnanců

Tiskové zprávy

Vede pětihodinová pracovní doba, podíl na zisku a neomezená dovolená

Z netradičních zaměstnaneckých benefitů by Češi nejvíce uvítali pětihodinovou pracovní dobu, podíl na zisku společnosti a neomezenou dovolenou. O zmrazení vajíček za účelem odložení mateřství či pojištění proti krádeži identity je naopak zájem minimální. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika mezi 525 zaměstnanci. Firmy se netradičními výhodami nejčastěji snaží doplňovat nabídku osvědčených benefitů s cílem odlišit se na pracovním trhu a zaujmout nové potenciální zaměstnance.

Leden patří podle personalistů k měsícům, kdy nastupuje do nového zaměstnání vůbec nejvíce lidí v roce. Právě k jejich oslovení začínají čeští zaměstnavatelé využívat i různé atypické benefity, které fungují ve větší míře v zahraničí. Při práci s nimi ovšem často chybují. „Netradiční benefity slouží spíše jako lákadlo a pomáhají vytvářet image zaměstnavatele. Jejich zavádění by však mělo jít ruku v ruce s rozvojem benefitů, které tvoří základní firemní péči. Na začátku roku jde typicky o navyšování nominální hodnoty stravenek nebo přechod z papírových poukázek na elektronické,“ říká Petra Gubíková, ředitelka prodeje společnosti Up Česká republika, která se specializuje na zaměstnanecké benefity.

Při správné volbě a vhodném zapojení do komplexní firemní péče mohou přitom netradiční benefity dobře fungovat i u nás. Alespoň o některé z neobvyklých výhod by totiž podle průzkumu mělo zájem 91 % Čechů. Zdaleka se přitom nejedná jen o mladé zaměstnance, o některé neobvyklé benefity by stáli i starší lidé. „Díky tzv. cafeteriím se Češi postupně naučili využívat i takové benefity, které si dříve tolik nedopřáli. Stále oblíbenější jsou například relaxační víkendy spojené s wellness, adrenalinové zážitky, ale i příspěvek na charitu, který lze využít přímo jako nákup benefitu v cafeterii,“ uvádí Gubíková.

Vede volno a podíl na úspěchu

Vůbec nejvíce zaměstnanců by mělo zájem o benefit v podobě pětihodinové pracovní doby, mezi mladými do 26 let by o tuto výhodu stála hned polovina dotázaných. 40 % zaměstnanců by pak chtělo profitovat z úspěchu svého zaměstnavatele a mít podíl na zisku. Mnohem více by přitom tento benefit zajímal muže (49 %) než ženy (31 %). Podobně populární by byla i neomezená dovolená, kterou během loňského roku úspěšně zavedlo i několik českých firem. Také tuto pracovní výhodu by přitom uvítali především muži.

Masér, právník nebo psycholog?

Z netradičních benefitů souvisejících se zdravím je pro zaměstnance poměrně jasně nejzajímavější možností přítomnost maséra přímo na pracovišti. Jeho služby by ocenilo 22 % lidí, a to převážně žen. Zaměstnané ženy mají také větší zájem o kurzy jógy, kurzy snižování váhy či akupunkturu, v celkovém souhrnu obou pohlaví se však zájem zaměstnanců o tyto benefity pohybuje pod hranicí 10 %.

Za zajímavější považují benefit v podobě stipendia pro děti. Mezi lidmi okolo 40 let věku by o něj stála téměř čtvrtina dotázaných. Podobně atraktivní by pro zaměstnance byla i bezplatná možnost konzultace s právníkem. Okolo 10 % zaměstnanců by pak využilo i možnosti konzultace s psychologem.

Zmrazení vajíček na chvostu

Z dalších benefitů zaujme zmrazení vajíček za účelem odložení těhotenství. Zatímco v zahraničí se o něm poměrně hlasitě mluví již několik let, v Česku jde prozatím o výrazně menšinovou záležitost. Jako benefit by ho uvítala jen necelá 2 % oslovených žen. Podobně nezajímavou nabídku by pro české zaměstnance představovalo pojištění proti krádeži identity. Oba benefity se umístily až na samém konci žebříčku 15 netradičních benefitů. Větší zájem projevili Češi například i o pojištění domácích mazlíčků či o kurz odvykání kouření.

Tabulka č. 1: Přehled vybraných netradičních benefitů dle obliby u českých zaměstnanců.

BenefitZaměstnanci, kteří by benefit ocenili (%)
Pětihodinová pracovní doba.45,3
Podíl na zisku společnosti.40,3
Neomezená dovolená.39,8
Masér na pracovišti.21,7
Stipendium dětem.17,4
Možnost bezplatné konzultace s právníkem.14,9
Možnost využití psychologa.9,3
Kurz snižování váhy.8,1
Kurzy jógy.8,1
Volno na péči o psa.7,6
Pojištění domácích mazlíčků.4,8
Kurz odvykání kouření.4,5
Akupunktura.3,0
Pojištění proti krádeži identity.3,0
Zmrazení vajíček za účelem odložení mateřství.1,0

Zdroj: Průzkum veřejného mínění (n=525), Up Česká republika.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…