Po historické poutní cestě Via Nisa | #03 etapa

Předpokládaná doba čtení: 6 minut

Jste připraveni vyšlápnout si na třetí etapu našeho společného putování? Jak už dobře víte, Via Nisa propojuje tradiční poutní místa a křížové cesty v česko-německém pohraničí, konkrétně ve Šluknovském výběžku, Lužických horách, Žitavských horách, Frýdlantském výběžku a také v části Jizerských hor. Dnešní cesta povede z Rumburku do Jiřetína pod Jedlovou, cestou nás čeká několik zajímavostí a samozřejmě získáme také další razítka. Jste připraveni vyrazit?

stoupani

Stoupání

722 m

klesani

Klesání

648 m

vzdalenost

Vzdálenost

28,4 km

stoupani

Čas

8:56 hod.

Občerstvení na trase

Každý ví, že taková pěší túra znamená velkou spotřebu energie. Přinášíme proto ke každé etapě nejlepší tipy na občerstvení, kde můžete energii dobít, přitom uplatnit eStravenku, či papírové stravenky a posilnit se na další pokračování v cestě. Naším tipem, který by při třetí etapě neměl uniknout vaší pozornosti je Resort Lípa v Krásné Lípě, jež disponuje nově zřízenou restaurací s příjemným posezením v centru města. Útulnou atmosféru vytváří propojení moderních a historických interiérových prvků a vůně domácí kuchyně. Na místě si vychutnáte jak skvělá hlavní jídla, tak i originální dezerty či skvělou poctivou kávu.

Foto: Ruben Vančo

Trasa 3. etapy

Čeká nás trasa plná krásných výhledů. Tentokrát vyrazíme z Lužického náměstí v Rumburku po žluté turistické trase k Loretě a Klášteru kapucínů, o kterém padla zmínka již na konci předchozí etapy. Dále budeme pokračovat po modré turistické trase na rozhlednu na čedičovém vrcholku Dymník, odkud je krásný výhled na okolní krajinu. Pod Dymníkem u turistické chaty pak najdeme další TIM a od něj nás čeká nejprve po modré a následně po zelené cesta do Krásné Lípy. Tam nás kromě barokního kostela sv. Máří Magdalény čeká na náměstí také Informační centrum, kde je k dispozici páté poutní razítko cesty Via Nisa. Z náměstí se vydáme po červené turistické značce kolem novorenesanční Dittrichovy hrobky na TIM U pěti cest, odkud budeme pokračovat stále po červené na rozcestí Pod Kočičí skálou. Odtud je možné vystoupat na vyhlídku Karlova výšina, která je ideálním místem na svačinu s krásným výhledem. Dál budeme pokračovat po červené trase k železniční stanici Rybniště a k TIM Chřibská rozcestí. Poté nás čeká delší úsek po červené až na rozcestí pod Jedlovou, odkud můžeme dojít na rozhlednu Jedlová. Z rozhledny se po červené vrátíme zpět na rozcestí a pak po zelené přes Křížovou horu, která je jedním z nejzajímavějších míst dnešní trasy. Na hoře se totiž nachází jedna z nejkrásnějších křížových cest na našem území, která poskytuje krásné výhledy do krajiny a zahrála si už v několika českých filmech a pohádkách. Pod Křížovou horou najdete Jiřetín pod Jedlovou, kde v Informačním centru na náměstí získáte šesté poutní razítko a dorazíte tak na konec třetí etapy.

Ubytování

Znovu připomínáme, že tato pěší trasa je vzdálená od velkých měst, a proto je vhodné si zajistit ubytování v okolí. I ke druhé etapě vám tedy přinášíme tipy, kam složit hlavu a odpočinout si před další částí trasy.

Klášterní penzion Kongregace Dcer Božské Lásky
Klášterní 254, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou
Tel.:  +420 731 638 919
E-mail: kdbl.jiretin@volny.cz

Penzion u Novotných
Nádražní 187, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou
Tel.: +420 602 402 603
E-mail: penzionunovotnych@seznam.cz


Chata Tollendorf
Rozhled 20, 407 56 Jiřetín pod Jedlovou – Rozhled
Tel.: +420 608 281 969
E-mail: info@tollendorf.cz

Hotel Jedlová hora
Jedlová 26, 408 01 Jiřetín pod Jedlovou – Jedlová
Tel.: +420 775 379 046
E-mail: info@jedlova.cz

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…