Vyzrajte na whistleblowing jednoduše

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 4 minuty

Dlouho očekávaná povinnost pro firmy, která vyplývá z evropského i českého práva, je zde. Vyřešte vše tou nejjednodušší cestou s modulem Up Whistleblowing a splňte tak všechny legislativní povinnosti lehce a příjemně.

Up whistleblowing

Jistě jste už slyšeli o nové povinnosti pro firmy – ochraně oznamovatelů neboli Whistleblowingu. Firmy budou mít nově hned několik starostí navíc. I když vše může znít složitě a chaoticky, s modulem Up Whistleblowing je to velmi jednoduché.

Co je to vlastně ten Whistleblowing

Whistleblowing se věnuje situacím, kdy oznamovatel upozorní na možné protiprávní jednání, o kterém se dozvěděl v souvislosti s výkonem své práce nebo podobné činnosti.

Povinnost Whistleblowingu zavádí na evropské úrovni směrnice EU 2019/1937, v českém právním řádu pak Zákon o ochraně oznamovatelů č. 171/2023 Sb., s účinností od 1.8.2023. Nedodržení všech povinností vás může stát až 1 milion korun.

Zaměstnavatelé budou muset nově zajistit tyto náležitosti:

 • Zřídit funkční vnitřní oznamovací systém.
 • Řídit vyřízení a archivaci oznámení.
 • Chránit identitu oznamovatele.
 • Dodržovat zákonné lhůty.

Nová služba Up Whistleblowing vám pomůže vyřešit vše potřebné.

Up Whistleblowing je řešení bez starostí

Pokud si s tím vším nevíte rady, netrapte se a využijte to nejjednodušší on-line řešení v podobě modulu Up Whistleblowing, který najdete v aplikaci Můj Up. Velmi jednoduše tak splníte všechny legislativní povinnosti v systému, který funguje 24/7.

Modul umožní interním i externím oznamovatelům kdykoli podat podnět a znát výsledek šetření. Navíc za vás hlídá i všechny zákonné lhůty a poskytuje statistiky a reporty pro HR oddělení. Vše na jediné platformě.

Modul si můžete pořídit i samostatně, není nutné mít jakýkoli další Up produkt.

Jak to vše prakticky funguje

Osoba zodpovědná za firemní Whistleblowing dostává v aplikaci Můj Up speciální roli, Whistleblowing officera. Tato osoba zveřejní nezbytné informace na webových stránkách firmy pomocí odkazu, přes který budou moci možné protiprávní jednání nahlásit zaměstnanci i externí oznamovatelé. Zaměstnanci mohou vše řešit i přes aplikaci Můj Up.

Modul Whistleblowing je k dispozici ve třech verzích (základní, rozšířená a verze na míru), vy si zvolíte tu nejvhodnější právě pro vás. A kdyby to bylo přece jen složité, kdykoli nás zkontaktujte a my vám rádi nezávazně poradíme.


Mám zájem o Up Whistleblowing

  Odesláním údajů nám umožňujete zpracování osobních údajů v rozsahu definovaném na stránce Ochrana osobních údajů.

  Ruben Vančo

  Autor

  Ruben Vančo Marketing Manager

  otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…