Zvítězí spokojenost zaměstnanců nebo populismus?

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 2 minuty


Do firem se vkrádá populismus. Zaměstnavatelům nenápadně říká, ať o své pracovníky nepečují a jejich potřeby řeší jen penězi. To ale není cesta k účinné motivaci zaměstnanců. Tou je stále správný mix mzdy a zaměstnaneckých benefitů.
Zvítězí spokojenost zaměstnanců nebo populismus?

Dejte nám peníze a do ničeho jiného „nestrkejte nos“. Takový požadavek slýchají firmy a organizace od části zaměstnanců již celé roky. Je to ale skutečně tak jednoduché? Zajistí zvýšení mzdy dlouhodobou spokojenost zaměstnanců?

Prázdné rozdávání peněz a stravenkový paušál nic neřeší

Mohlo by se zdát, že obzvlášť dnes, kdy tzv. konsolidační balíček přinesl omezení podmínek pro plnohodnotné využívání zaměstnaneckých benefitů, by byla nejlepší a nejjednodušší cesta dávat zaměstnancům místo benefitů jen peníze. Proč se o ně také starat, když už to není tak daňově výhodné? Jenže by to byl čirý populismus, typický pro politické kruhy. Jeho ryzí ukázkou je např. bezúčelový stravovací paušál nebo zhoršování podmínek pro zaměstnanecké benefity. Stát tak vlastně říká zaměstnavatelům, ať se chovají jako populisté. Ať jen rozdávají peníze a nic neřeší.

Co má vliv na spokojenost zaměstnanců?

Peníze nejsou samo spásné. Samozřejmě jsou důležité, o to se nelze přít. Průzkumy ale ukazují, že pouze na peníze hledí v práci jen jeden člověk z deseti. Pro 90 % zaměstnanců jsou důležité i jiné věci. Jinak řečeno, dobrá výplata ještě dobré zaměstnání nedělá. V napjaté situaci na trhu práce je proto klíčové vhodně namíchat mzdu s dalšími formami odměn. Různé zaměstnanecké výhody a benefity totiž kromě zvýšení kupní síly zaměstnanců posilují i image zaměstnavatele. A když se dobře zvolí, mají vliv i na celkovou spokojenost zaměstnanců.

Průzkum Barometr zaměstnanců, který realizovala společnost Up Česká republika mezi více jak 1 000 českých zaměstnanců ukazuje, že spokojenost v práci je klíčová pro více než 70 % zaměstnanců! Důležité jsou i pracovní vztahy a to, jaký celkový smysl práce člověku dává. Toto vše jsou hodnoty, které může zaměstnavatel jednoduše podporovat a rozvíjet. Ať už např. organizací týmových akcí nebo podporou interní komunikace. Mezi další významné hodnoty, na kterých zaměstnancům záleží, patří pocit uznání a péče ze strany zaměstnavatele, kvalitní pracovní zázemí a možnost rozvíjet nové dovednosti.

Zvyšte spokojenost pomocí zaměstnaneckých benefitů

Dobře zaměřená podpora a péče o zaměstnance umožňuje pracovníkům dopřát si to, co by si za jiných okolností nedovolili. Ať už jde o sebevzdělávání, kvalitní stravování nebo lepší dovolenou. Příspěvky na stravenky a volnočasové benefity jsou klíčové a stále i nejvýhodnější formou odměny. Správná péče o pracovníky zvyšuje angažovanost, loajalitu a motivaci zaměstnanců. To všechno jsou věci, které penězi prostě neuděláte. Jejich efekt je jen krátkodobý a krátkozraký.

Právě letos se díky aktivitám naší vlády ukáže, které firmy a organizace se zachovají jako zodpovědní zaměstnavatelé a kteří zvolí snadnou, ale populistickou cestu.   

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…