Obliba home office mezi zaměstnanci dlouhodobě roste

Novinky

Předpokládaná doba čtení: 4 minuty

Home office dnes využívá 22 procent zaměstnanců. Další desetina by o něj stála, ale jejich zaměstnavatel s tím nesouhlasí. A co lidem na home office naopak chybí? Kolegové a výhody, jakými jsou např. kávovar či tiskárna. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců Up Česká republika.

home office

Home office dnes využívá již téměř čtvrtina zaměstnanců, pro téměř 2/3 je to ale stále nedostupná forma práce kvůli charakteru jejich zaměstnání. Obliba práce z domova stále roste, i proto pravidla, nároky a povinnosti související s prací z domova nově upravuje i novela zákoníku práce, která je platná od letošního října.

Poslední tři roky dokazují, že si tento pracovní režim našel ve firmách své pevné místo. Zaměstnanci ale i přesto nechtějí přijít o své kanceláře. Situace zřejmě spěje ke kompromisu, k tzv. hybridnímu režimu, který kombinuje práci z domu a práci na standardním pracovišti.

Neproplácení příspěvku na home office není problém

Jednou z bariér ještě většího rozšíření home office je neproplácení nákladů s tím spojených, například výdajů za elektřinu, teplo a vodu. Podle dat z Barometru pouze pětina zaměstnanců dostává od zaměstnavatele nějaký příspěvek a jen 7 % je s jeho výší spokojeno.

Poměrně překvapivé je, že pro většinu zaměstnanců to ale není zásadní problém. Neproplácení nákladů na home office je až 5. nejčastěji zmiňovanou překážkou častějšího využívání práce z domova. Pokud by zaměstnanci měli nějakou finanční částku dostávat, za ideální denní sumu by pak považovali příspěvek ve výši 100 korun.

Kolegové na home office prostě chybí

V režimu práce z domova chybí zaměstnancům i kolegové. Právě na to by firmy, které hybridní režim praktikují, měly myslet. Zaměstnanci totiž musí mít možnost být v kontaktu s kolegy a firmou i na home office. Dnes už jsou k tomu naštěstí dostupné technologie. Například v aplikaci Můj Up lze využívat nástroje jako online pochvaly, online ankety nebo online profily zaměstnanců. Tyto nástroje jsou velmi oblíbené a posilují komunikaci, motivaci a zapojení i zaměstnanců pracujících z domova.

Zaměstnanci chtějí i výhody stabilního pracoviště

Dalšími důvody, proč zaměstnanci nechtějí home office příliš využívat, jsou výhody vyplývající z pobytu na pracovišti. Zhruba čtvrtina lidí udává, že jsou na standardním pracovišti více efektivní a méně rozptylováni jinými činnostmi. Zaměstnanci také oceňují další výhody, ať už je to možnost dát si kávu nebo využít tiskárnu. Ne všichni také mají pro práci z domova vhodné domácí prostředí, odpovídající vybavení a vlastní schopnost dodržovat pracovní morálku.

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…