Po historické poutní cestě Via Nisa | #02 etapa

Předpokládaná doba čtení: 7 minut

Čeká nás druhá část našeho společného putování! Jak už víte, Via Nisa propojuje tradiční poutní místa a křížové cesty v česko-německém pohraničí, konkrétně ve Šluknovském výběžku, Lužických horách, Žitavských horách, Frýdlantském výběžku a také v části Jizerských hor. Dnešní cesta povede ze Šluknova do Rumburku, cestou nás čeká několik zajímavostí a samozřejmě získáme také další razítka. Jste připraveni vyrazit?

stoupani

Stoupání

278 m

klesani

Klesání

282 m

vzdalenost

Vzdálenost

21,3 km

stoupani

Čas

6:08 hod.

Občerstvení na trase

Aby cesta lépe ubíhala, je potřeba (mimo jiné) mít se na co těšit. Přinášíme proto nejlepší tipy na občerstvení v okolí trasy, kde navíc můžete zaplatit eStravenkou, či papírovými stravenkami.

Prvním z našich tipů je kavárna s pražírnou Bohemian Coffee House v Rumburku, kde si můžete vychutnat výběrovou kávu a skvělé dorty či koláče, které jsou vyráběny z lokálních surovin od místních dodavatelů. Pokud jste milovníky kávy, můžete si ji navíc odnést i domů.

Dalším z našich tipů je restaurace v penzionu U Parku. Nachází se nedaleko vlakového a autobusového nádraží v Rumburce a čekají vás tam klasické i moderní speciality české kuchyně a příjemné posezení uvnitř i na zahrádce.

Za návštěvu rozhodně stojí také resort Dymník, jehož součástí je i výletní restaurace. Ta se zde nachází již od konce 19. století a nabízí vyhlášenou staročeskou a zvěřinovou kuchyni v nezaměnitelné atmosféře.

Foto: Stella Vančová

Etapa #02

Na druhou etapu společně vyrazíme z centra Šluknova po červené turistické značce. Cesta vede kolem geologického útvaru Malé Varhany (viz galerie), který připomíná zmenšeninu známého čedičového útvaru Panská skála a křížovou cestu, a zpět na TIM Šluknovské náměstí.

Dále se vydáme po modré na téměř zaniklou Křížovou cestu v Království a pokračujeme po modré k TIM Alej přátelství. Cesta nás povede po modré k tzv. Jiříkovské stezce na TIM Pod Jitrovníkem a TIM Jiříkovská stezka rozcestí – buďte opatrní, můžete narazit na šedého mužíčka, který patří k místním pověstem, (jedná se o strašidlo, které se ukazuje osamělým turistům) – až na Jiříkovské náměstí k dalšímu TIM.

Naše trasa vede dále po modré k TIM Filipov bazilika, která je překrásnou ukázkou novorománské sakrální architektury a rozhodně stojí za vidění.

Dnes nás čekají ještě několik skvělých zajímavostí. První z nich bude rozhledna Bismarckturm (viz galerie). Od ní se vydáme na TIM Strážný vrch a poté už zamíříme do Rumburku k baroknímu Chrámu stětí sv. Jana Křtitele a k TIM Rumburk náměstí, kde je umístěno další razítko, které můžeme získat také v barokním Klášteře kapucínů s Loretou v Rumburku.

Naše dnešní etapa je u konce, další pokračování nás ale ještě čeká, těšíte se?

Ubytování

Znovu připomínáme, že tato pěší trasa je vzdálená od velkých měst, a proto je vhodné si zajistit ubytování v okolí. I ke druhé etapě vám tedy přinášíme tipy, kam složit hlavu a odpočinout si před další částí trasy.

Wellness Hotel Lužan
Náměstí Lužické 212/16, 408 01, Rumburk
Tel.: +420 602 111 777
E-mail: info@hotelluzan.cz

Penzion U Parku
Třída 9. května 955/53, 40801, Rumburk
Tel.: +420 412 397 005
E-mail: penzionuparku@centrum.cz

Hotel SportLife
Lesní 1302/12, 408 01 Rumburk
Tel.: +420 739 209 649
E-mail: info@sportlifehotel.cz

Penzion Dymník
Výletní 775/9, 408 01 Rumburk 1
Tel.: +420 773 333 242

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…