Po historické poutní cestě Via Nisa | #08 etapa

Předpokládaná doba čtení: 6 minut

Je to tu! Všechno dobré jednou končí a jinak tomu není ani s naším společným putováním. Před námi je poslední etapa trasy Via Nisa, poslední poutní razítko a poslední našlapané kilometry. Nemusíte zoufat, krásných a neprozkoumaných tras je ještě mnoho. My budeme rádi, když vás tohle naše společné výletování nadchne a vyrazíte někam i po své ose. Abychom se vyhnuli ukápnuté slzičce, pojďme rovnou vyrazit do cíle naší trasy.  

stoupani

Stoupání

617 m

klesani

Klesání

541 m

vzdalenost

Vzdálenost

20,5 km

stoupani

Čas

6:29 hod.

Občerstvení na trase

Vidina cíle je jistě dostatečnou motivací pro zdárné absolvování dnešní trasy. Proč si to ale neudělat trochu hezčí, že? Náš cíl je totiž nedaleko proslulých Lázní Libverda, které rozhodně stojí za pozornost. V tomto malebném lázeňském městečku s léčivými minerálními prameny je samozřejmě mnoho skvělých podniků. My rozhodně doporučíme alespoň restaurant Valdštejn. Ten představuje jedinečnou možnost vychutnat si kvalitní moravská vína, česká piva a gastronomické zážitky z dílny místních profesionálních kuchařů. Chutnat vám bude jistě o to více, když můžete následně zaplatit pomocí eStravenky či stravenek.

Foto: Ruben Vančo

Trasa 8. etapy

Dnes vyrážíme z centra Frýdlantu po modré turistické značce. Ta nás zavede na Křížový vrch a odtud budeme dále pokračovat po modré až k rozcestí U jezu. Tam modrou značku vyměníme za žlutou. Naše cesta dále povede k zámku Frýdlandt, který jsme zmiňovali v cíli naší předchozí etapy. Připomeneme si, že se jedná o rozlehlý a architektonicky velmi pestrý komplex, který zahrnuje středověký hrad a renesanční zámek a patří k nejvýznamnějším památkám na našem území. Zámek Frýdlant si tedy rozhodně zaslouží vaši návštěvu. Od zámku budeme dále pokračovat po modré turistické značce. Obkroužíme areál zámku a vrátíme se zpět na rozcestí U jezu, odkud se po žluté vydáme přes geologickou stezku na rozcestí Hřebenový buk. Pro tentokrát zvolíme zelenou turistickou značku a ta nás povede až na Oldřichovské sedlo. Cestou se můžete kochat četnými skalními útvary. K vidění je zde skalní hrad a také jeden z nejmohutnějších skalních hřibů Jizerských hor. Z Oldřichovského sedla nás opět povede modrá turistická značka. Půjdeme po staré viničné cestě na Kámen republiky. Když budeme pokračovat dál po modré značce, dojdeme až k bazilice Hejnice. Zde najdete naše poslední čtrnácté poutní razítko a cíl celého našeho společného putování.

Ubytování

Zde naše putování končí. Ušli jsme ale pořádný kus cesty a je tedy záhodno si pořádně odpočinout, než vyrazíte zpět domů ke všedním starostem i radostem. Náš tip na ubytování nesmí chybět ani u cíle dnešní cesty.

Klášter Hejnice
Hejnice 1, 463 62 Hejnice, Česko
Tel.: +420 482 360 211
E-mail: recepce@klasterhejnice.cz

Penzion Bike & Coffee House
Klášterní 144, 463 62 Hejnice, Česko
Tel.: +420 602 766 101
E-mail: petr.cinkan@gmail.com

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…