Po historické poutní cestě Via Nisa | #06 etapa

Předpokládaná doba čtení: 9 minut

Čeká nás již šestá část našeho společného putování a tentokrát se z větší části bude nacházet za Německými hranicemi. Oproti předchozí trase nás čeká příjemná trasa bez větších stoupání. Těšit se můžeme na přírodní krásy a další razítka do naší sbírky. Jste připraveni vyrazit? Jdeme na to!

stoupani

Stoupání

518 m

klesani

Klesání

572 m

vzdalenost

Vzdálenost

27,3 km

stoupani

Čas

8:15 hod.

Občerstvení na trase

Protože se převážná část dnešní trasy nachází za hranicemi s Německem, doporučujeme vybavit se občerstvením na cesty. Hlad je nebezpečná nástraha cesty a je třeba s ním počítat. Čeká nás 27,3 kilometrů a svačina tak určitě přijde vhod. Při nákupu v mnoha obchodech na české straně navíc můžete využít platbu stravenkami či eStravenkami.

Gratulujeme, v nohou máte už nespočet kilometrů a metabolismus pálí kalorie jak na běžícím pásu. Hodí se proto vědět, že etapu #06 sice začnete snídaní, ale počítat můžete až s večeří v klášteře Marienthal. A to jen pokud dorazíte včas, protože místní krčma zavírá už ve 20.00 hod. Jistě máte v batohu železnou zásobu cereálních tyčinek, tatranek, sušeného masa a sušeného ovoce (máte?). Přípravili jsme pro vás výletnickou inspiraci…

SENDVIČ „TOULAVÁ BOTA“
  • Pečivo (rozříznutá bageta, toastový chleba)
  • Lučina
  • Šunka
  • Rajče
  • Plátkový sýr (čím tvrdší, tím lepší, hodí se i gouda, ementál případně hermelín)
  • Čerstvé ovoce: jablka, banány, hrušky… ty se v batohu nerozmačkají
  • Ořechy
  • Voda

Jak s razítky?

Foto: Ruben Vančo

Trasa šesté etapy

Z Hrádku nad Nisou, kde se nacházel náš předešlý cíl, se dnes vydáme dál po žluté turistické značce na TIM Hrádek nad Nisou hranice. Tam přejdeme na německou stranu. Za hranicí kopíruje naše trasa značenou cestu nazvanou Oberlasitzer Ringweg, po níž se vydáme až do centra Žitavy (Zittau), kde zmíníme alespoň několik míst, která rozhodně stojí za vaši pozornost. Ujít by vám neměl tzv. Jánský kostel (Johanniskirche), který byl při bombardování Žitavy v roce 1757 téměř zničen a v následujících letech znovu vybudován. Během dne je kostel přístupný a je možné také vystoupit na vyhlídkovou plošinu. Dalším významným místem je Kostel Svatého kříže (Kirche zum Heiligen Kreuz), který je důkazem úzkých vazeb Žitavy na české prostředí. Jeho architektura zřetelně vychází z děl parléřovské huti. Během třicetileté války byl silně poškozen a po roce 1945 dlouho chátral. Na konci minulého století byl obnoven jako výstavní síň. Posledním z míst je Klášterní kostel (Klosterkirche), který je specifický svou architekturou a je jednou z dominant Žitavy i celé oblasti. Jeho vnitřní pozdně gotické prostory jsou podle popisů přímo dechberoucí a jak jeho název napovídá, kostel je součástí dnes již zaniklého františkánského kláštera. Kostel je přístupný jako součást prohlídky místního muzea a rozhodně stojí za to. Dalším naším cílem bude informační centrum v historickém jádru města, kde získáme jedenácté poutní razítko. Dále budeme pokračovat po červené turistické značcestále po Oberlausitzer Ringweg až do Hirschfelde. Naším posledním dnešním cílem bude klášter St. Marienthall. Jedná se o nejstarší nepřetržitě fungující cisterciánský konvent v Německu, který byl založen českou královnou Kunhutou Štaufskou. Klášter je cílem dnešní etapy a získáte zde do sbírky také dvanácté poutní razítko.

Ubytování

V této etapě skončíme na německé straně hranic, je tedy více než vhodné zajistit si ubytování poblíž cíle trasy. Přinášíme proto několik tipů na místa k odpočinku před dalším pokračováním v cestě.

Gästehaus St. Clemens
St. Marienthal 14, 028 99 Ostritz, Německo
Tel.: +493 582 377 257

Kloster St. Marienthal
St. Marienthal 12, 028 99 Ostritz, Německo
Tel.: +493 582 377 257
E-mail: reservierung@stmarienthal.de

Zimmervermietung Hoffmann
Julius-Rolle-Straße 11, 028 99 Ostritz, Německo
Tel.: +493 582 386 676
E-mail: info@ostritzer-ferienwohnung.de

Pension Sterz
Komturgasse 7, 027 88 Žitava – Hirschfelde, Německo
Tel.: +493 584 325 373
E-mail: info@pension-sterz.de

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…