Po historické poutní cestě Via Nisa | #04 etapa

Předpokládaná doba čtení: 8 minut

Užíváte si naše společné putování? To je moc dobře, protože tu máme další – už čtvrtou – společnou etapu a zrovna je to ta nejdelší. Jste připraveni vyrazit a poznat další krásy zapomenuté stezky, které nás čekají? Jak víte, Via Nisa propojuje tradiční poutní místa a křížové cesty v česko-německém pohraničí, konkrétně ve Šluknovském výběžku, Lužických horách, Žitavských horách, Frýdlantském výběžku a také v části Jizerských hor. Dnešní cesta nás zavede z Jiřetína pod Jedlovou až k Hochwaldbaude a čeká nás zdolání více než 28 kilometrů. Je to pořádný kus cesty, takže si připravte batůžky a vyrážíme!

stoupani

Stoupání

1 119 m

klesani

Klesání

839 m

vzdalenost

Vzdálenost

29,6 km

stoupani

Čas

10:22

Občerstvení na trase

Protože nás čeká nejdelší etapa trasy, tip na dobré občerstvení určitě přijde vhod. Tentokrát vás zavedeme do penzionu Windows, který se nachází v obci Dolní Světlá. Součástí penzionu je i restaurace, kde si můžete vychutnat českou klasiku, speciální pokrmy i skvělé dezerty. Restaurace přijímá stravenky i eStravenky.

Foto: Ruben Vančo

Trasa čtvrté etapy

Tentokrát vyrážíme z centra Jiřetína pod Jedlovou po žluté turistické značce na TIM Lesné. Odtud budeme pokračovat po červené na rozcestí Pod Ptačincem, které se nachází pouhých 150 m od hranice s Německem. Pokračovat budeme i dál po červené turistické značce hřebenovou cestou na TIM Pod Luží. Zde máme dvě možnosti – lze odbočit vlevo a vystoupat na vrch Luž (doporučujeme), jenž je nejvyšším bodem Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází vyhlídková plošina, která poskytuje krásný výhled od Krušných hor přes Děčínský Sněžník, České středohoří, Bezděz, Trosky až k Ještědu a vrcholkům Krkonoš a samozřejmě na městečka Šluknovského výběžku. Druhou možností je rovnou pokračovat dál po červené k Chatě Luž. Následně nás čeká trasa po zelené turistické značce přes Horní Světlou na TIM Naděje, které se nachází u nádrže v zalesněném údolí. Dál se vydáme znovu po červené na TIM Antonínovo údolí a pak po modré na TIM Mařenice. Z Mařenic nás žlutá turistická cesta zavede přes nedalekou Kalvárii a opět přes Mařenice na TIM Krompach. Z Krompachu budeme pokračovat po žluté přes Valy na TIM Stará Lipská cesta, odkud nás červená značka zavede na další rozcestí. Zde přejdeme na německou stranu a budeme pokračovat po LG Gelber Strich na vrcholek Oybin, kde jsou zříceniny hradu a kláštera. Majestátně vyhlížející zříceniny středověké zástavby spolu v kombinaci s unikátními přírodními podmínkami dělají Oybin místem, které rozhodně na trase nechcete vynechat. Dokonce bychom ho označili za nejzajímavější místo této etapy. Ve zdejším infocentru získáte sedmé poutní razítko. Z Oybinu vyrazíme po zelené LG Gruner Strich vstříc dnešnímu cíli do Jonsdorfu a na rozcestí s Kammstrasse. Po Kammstrasse pak dále na rozcestí Kammloch. Poslední úsek trasy povede po modré Oberlausitzer Bergweg na Hochwaldbaude, kde je cíl naší společné nejdelší etapy a jako odměna také osmé poutní razítko. Těšíte se na další etapu? My rozhodně!

Ubytování

Připomínáme, že naše společná pěší trasa je vzdálená od velkých měst, tentokrát se navíc z části nachází i na německé straně hranic, je tedy vhodné zajistit si ubytování v blízkém okolí cíle trasy a nezapomenout na pár € s sebou. I ke čtvrté etapě zde přinášíme několik tipů na příjemná místa k odpočinku před pokračováním v cestě.

Hochwaldbaude
6 Hochwaldweg, Oybin, Německo
Tel.:  +493 584 470 232
E-mail: info@hochwaldbaude.de

Pension & Café Abendröte
Jonsdorfer Straße 1, 02797 Kurort Oybin
Tel.: +493 584 470 322
E-mail: info@abendroete-oybin.de

Wellness-Pension und Restaurant Altes Kurhaus Lückendorf
Kammstraße 28-30, 027 97 Oybin – Lückendorf, Německo
Tel.: +493 584 476 430

Alte Schmiede
Gabler Straße 8, 02797 Oybin – Lückendorf, Německo
Tel.: +493 584 472 662
E-mail: igasthof@alte-schmiede.net

Přejeme vám příjemné putování!

Ruben Vančo

Autor

Ruben Vančo Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…